Kevätkokous ja aivoriihi Kuopiossa 19.5.

Ajankohta: 

19.5.2018

Kevätkokous järjestetään lauantaina 19.5.2018 Kuopiossa. Kokouspaikkana toimii Sokos Hotel Puijonsarvi Kuopion keskustassa (Minna Canthin katu 16, 70100 Kuopio). Kokouksessa käsitellään sääntömääräiset asiat. Mahdolliset aloitteet yhdistyksen kevätkokoukseen tulee jättää kirjallisina päätösehdotuksineen kahdeksan (8) viikkoa ennen kokousta. Kokouksen jälkeen Susanna Sillman vetää aivoriihen tulkkien eettisestä päätöksenteosta. Susanna veti aivoriihen myös viime kevätkokouksessa Suomenlinnassa ja se herätti hyvää keskustelua ja pohdintaa. Lähde siis mukaan!

Päivän ohjelma

9.30 Ilmoittautuminen kevätkokoukseen
10–12 Kevätkokous, esityslista alla
12–13 Lounas (tarjotaan etukäteen ilmoittautuneille kokoukseen osallistujille)
13–15 Susanna Sillman: viittomakielen tulkkien eettinen päätöksenteko -workshop
15.00 Lähtökahvit

Kevätkokous 2018

Kokouksen esityslista
1. Kokouksen avaus.
2. Valitaan kokoukselle puheenjohtaja, sihteeri, kaksi pöytäkirjantarkastajaa ja ääntenlaskijat.
3. Todetaan kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus.
4. Hyväksytään kokouksen esityslista.
5. Käsitellään hallituksen kertomus yhdistyksen toiminnasta edellisenä vuonna.
6. Käsitellään tilikertomus ja tilintarkastajien lausunto edellisen vuoden tileistä, taloudenhoidosta ja hallinnosta.
7. Päätetään toimintakertomuksen hyväksymisestä, tilinpäätöksen vahvistamisesta ja vastuuvapauden myöntämisestä hallitukselle ja muille tilivelvollisille.
8. Päätetään ylijäämän käyttämisestä tai alijäämän kattamisesta.
9. Käsitellään kokoukselle tehdyt aloitteet.
10. Käsitellään muut kokouskutsussa mainitut asiat.
11. Kokouksen päättäminen.

Ilmoittautuminen

Ilmoittautuminen 3.5. mennessä osoitteeseen ilmoittautuminen@tulkit.net. Kerrothan ilmoittautumisen yhteydessä erityisruokavaliostasi! Kevätkokoukseen osallistuneille korvataan matkakuluista 20 euron ylittävästä osuudesta puolet.

Majoitus

Majoitus on omakustanteinen. Sokos Hotel Puijonsarvesta on varattu kokoukseen osallistujille kiintiö, joka on voimassa 4.5. asti. Käytä varatessa tunnusta Viittomakielen tulkit. Varaukset hotellista: puh. 010 762 9500 tai sales.kuopio@sokoshotels.fi.

Majoitus 18.–19.5. yhden hengen huoneessa 95,00 € / vrk ja kahden hengen huoneessa 115,00 € / vrk / huone. Myös jatkovuorokausi 19.–20.5. samoilla hinnoilla. Hintoihin sisältyy majoitus standard-huoneessa, runsas buffetaamiainen, hotellin asiakassauna klo 17–22 ja kuntosalin käyttö.